Держава буде активно допомагати малозабезпеченим виходити зі складних життєвих обставин
Держава буде активно допомагати малозабезпеченим виходити зі складних життєвих обставин
Держава змінює підходи до надання соціальної допомоги малозабезпеченим. Нові механізми запроваджуються в рамках експериментального проекту Міністерства соціальної політики України з організації в територіальних громадах соціальної роботи із сім’ями та дітьми, які належать до вразливих груп населення або перебувають у складних життєвих обставинах. Відповідна постанова ухвалена урядом.
Проект проходитиме з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2023 року в рамках проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», який реалізується Міністерством соціальної політики України спільно зі Світовим банком.
У рамках проекту у пілотних територіальних громадах буде проводитись апробація механізму інтеграції соціальних виплат та соціальних послуг, спрямованих на забезпечення комплексною соціальною підтримкою малозабезпечених сімей та одиноких матерів. Така підтримка передбачає надання адресної грошової виплати разом із соціальними послугами для того, щоб людина мала можливість вийти зі складних життєвих обставин.
Залежно від потреб громади, будуть напрацьовані форми організації інших, крім соціальних, послуг роботи з такими сім’ями. Як приклад, створюватимуться простори або центри для роботи з дітьми, особами з інвалідністю, особами похилого віку, майданчики консалтингової та юридичної допомоги для започаткування та ведення бізнесу, у т.ч. спільного для декількох учасників тощо.
Крім того, керівництво громади буде працювати з роботодавцями, волонтерами, громадськими та благодійними організаціями щодо вирішення питань працевлаштування учасників проекту.
За результатами проекту планується підготувати зміни до законодавства, які сприятимуть посиленню адресності державної соціальної підтримки сімей, формуванню в отримувачів державної соціальної допомоги здатності до самозабезпечення та виходу зі складних життєвих обставин.
Нагадаємо, що громади, які візьмуть участь у пілотному проекті, отримають необхідні транспортні засоби та комп’ютерне обладнання для фахівців із соціальної роботи. Окрім технічного забезпечення фахівці таких громад пройдуть навчання щодо організації соціальної роботи і надання соціальних послуг населенню.
Для участі у пілоті громади мають подати документи до Нацсоцслужби до 1 жовтня поточного року.
Завершується формування територіальних органів Нацсоцслужби
https://www.msp.gov.ua/news/20539.html
В Україні вже почали роботу 21 з 24 територіальних органів Національної соціальної сервісної служби України. Про це повідомила Міністр соціальної політики України Марина Лазебна.
«Національна соціальна сервісна служба повністю замінить існуючу систему соціального захисту. Саме Нацсоцслужба тепер слідкуватиме за правильністю та законністю призначення соціальних виплат та дотриманням прав дітей. Вона має забезпечити єдині високі стандарти надання соціальних послуг на всій території України», – зазначила Марина Лазебна.
За її словами, Нацсоцслужба перевірятиме дотримання права кожної людини на отримання державної підтримки, правильність обчислення розміру допомоги чи субсидії, контролюватиме дотримання строків виплат. При цьому Служба не буде займатися перевірками добробуту отримувачів допомоги, всі перевірки відбуватимуться в електронному форматі з використанням державних баз даних.
Міністр також зазначила, що важливим напрямом роботи Мінсоцполітики є цифровізація всіх процесів у сфері соціального захисту. Передбачається, що в майбутньому адміністратором єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) буде Нацсоцслужба. «Завдяки максимальному використанню електронних державних реєстрів ми досягнемо того рівня, коли обробка звернень громадян про надання соціальної допомоги виконуватиметься автоматично і в короткі терміни», – підкреслила Марина Лазебна.
Місцева влада повинна знати про кожну дитину, яку батьки влаштували до інтернату, - Руслан Колбаса
https://www.msp.gov.ua/news/20525.html
З 1 січня 2022 року в Україні запроваджується інформаційно-аналітична система моніторингу дітей, влаштованих на цілодобове перебування до інтернатних закладів. Відповідна постанова ухвалена Урядом.
Рішенням Уряду також скасовано обов’язковий розгляд справ дітей, які потрапляють до інтернатного закладу, міжвідомчою комісією з питань захисту прав дитини. Але керівництво інтернатів повинно відразу повідомляти органи місцевої влади про влаштування кожної дитини до такого закладу.
«Завдяки системі моніторингу місцева влада буде знати про кожну дитину, яку батьки влаштували до інтернатного закладу, а також про причини її влаштування. Таким чином, громада буде розуміти, яку соціальну підтримку необхідно надати сім’ї, щоб повернути дитину додому. Тобто потрібно зробити все, щоб дитина змогла зростати у сім’ї, ночувати вдома разом з батьками. Це сьогодні головне завдання деінституціалізації», – зазначив генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики Руслан Колбаса.
Уряд рекомендує місцевим органам влади забезпечити роботу комісій з питань захисту прав дитини для розроблення та надання дітям, влаштованим на цілодобове перебування до інтернатних закладів, необхідних освітніх, медичних, соціальних, реабілітаційних послуг.
Згідно з постановою Уряду, Національна соціальна сервісна служба України має проводити перевірки умов проживання дітей в інтернатах на цілодобовому перебуванні та щоквартально подавати звіт Мінсоцполітики.