Різниця між контрактом та строковим трудовим договором

Дата: 29.06.2022 15:05
Кількість переглядів: 6126

Відповідно до ст. 21 Кодексу Законів про Працю особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Відповідно до ст. 23 Кодексу Законів про Працю трудовий договір може бути, зокрема строковим (на визначений строк, встановлений за погодженням сторін або таким, що укладається на час виконання певної роботи).

Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що поряд із контрактом законодавець визначає окремо строковий трудовий договір.

Відтак, при розгляді спорів щодо строкових трудових договорів суди спершу повинні визначити:

- чи можуть трудові відносини між сторонами бути врегульовані контрактом;

- чи відноситься посада працівника до такої, де обов’язково передбачено укладення контракту, тобто є прямо норма в спеціальному законі, наприклад, керівники закладів культури або освітніх закладів, наукові працівники або керівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Список таких посад чималий, тому в кожному випадку слід вивчати спеціальне законодавств в сфері діяльності роботодавця.

Основними відмінностями контракту від строкового трудового договору є:

контракт це письмовий договір, який містить умови трудової діяльності працівника та укладається у визначених законом сферах;

трудовий договір, в свою чергу, може оформитися наказом чи розпорядженням, а умови трудової діяльності працівника диктуються положеннями трудового законодавства. Наказ чи розпорядження можуть містити умову про строк дії трудових відносин.

Разом з тим, сторони мають право укласти також письмовий договір, який не є контрактом.

Конституційний Суд України в п.4 рішення від 09 липня 1998 року №12-рп/98 зазначив: «Відповідно до частини першої ст. 21 Кодексу Законів про Працю трудовий договір - це індивідуальна угода між працівником і роботодавцем. Контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватись угодою сторін.

Виходячи з необхідності посилення правових засобів захисту прав громадян у галузі праці, унеможливлення їх ущемлення, додержання вимог ратифікованої Україною Конвенції Міжнародної організації праці №158 про припинення трудових відносин з ініціативи підприємця Конституційний Суд України визнає за доцільне в подальшому обмежити визначення сфери застосування контракту лише законами, що є прерогативою Верховної Ради України.

Тим більше, контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 170 контрактна форма трудового договору застосовується у випадках, прямо передбачених законом.

Так, в Постанові Київського апеляційного суду №753/4260/18 від 01.07.2020 року суд дійшов висновку про те, що трудовий договір, укладений між працівником та ПАТ «Укрзалізниця» за своєю юридичною природою не є контрактом, оскільки його посада (керівник відділу) не відноситься до посад з обов’язковим укладенням контракту.

 

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору «Тульчинське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; е-mail: tulchynske@legalaid.vn.ua


 

Завідувач сектору

«Тульчинське бюро правової допомоги" РУСЛАН ШВЕЦЬ

 

Правову допомогу також можна отримати за безкоштовним

телефоном системи БПД 0 800-213-103Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь