Уповноважений презентував Спеціальну доповідь щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Росії проти України
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець представив на огляд громадськості Спеціальну доповідь щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Росії проти України. Доповідь охоплює період з 24 лютого до 31 жовтня 2022-го року.
Вона ґрунтується на матеріалах діяльності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, аналітиці, підготовленій експертами Проєкту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ», а також на інформації, зібраній в міністерствах, інших органах влади, державних підприємствах та національних і міжнародних неурядових правозахисних організаціях.
Доповідь містить у собі 5 розділів, які стосуються прав ВПО, людей, які живуть в тимчасовій окупації, а також тих громадян, які знайшли прихисток у інших країнах. Окремо приділена увага ситуації з депортацією та примусовим переміщенням українців.
Від початку року до Уповноваженого надійшли звернення про 2 087 порушень прав ВПО. Найпоширенішими серед них є порушення в сфері соціального захисту - 40 %; 30 % становили порушення в сприянні реалізації прав ВПО, інші – питання житла, свободи пересування, права на освіту, пенсійного забезпечення тощо.
Під час презентації Уповноважений наголосив на важливості затвердження Державної цільової програми забезпечення житлом ВПО, ухвалення Закону щодо компенсації за пошкодження та знищення нерухомого майна, зокрема, того, що перебуває на тимчасово окупованих територіях, та потреби запровадження нових функцій у застосунку «Дія».
Також у Спецдоповіді є рекомендації щодо:
- унормування законодавства, яке стосується внутрішньо переміщених осіб,
- визначення, з точки зору правового поля, ставлення до колабораціонізму (як на практиці відбуватиметься відмежування злочинної діяльності від вимушеної поведінки осіб на ТОТ),
- врегулювання питання звільнення від відповідальності за порушення порядку в’їзду/виїзду на ТОТ для осіб, які таким чином рятуються від збройної агресії РФ,
- оформлення виплат у зв’язку з народженням дитини для жінок, які народили за кордоном та інше.
Спецдоповідь буде направлено Верховній Раді України, Кабінету міністрів України, міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади. Уповноважений закликає всі дотичні органи ретельно опрацювати та виконати рекомендації, викладені в Спецдоповіді.
Омбудсман висловив вдячність усім, хто долучився до збору та аналізу інформації, використаної під час підготовки документа.
Ознайомитися зі Спеціальною доповіддю щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Росії проти України, можна тут.