Мобінг на роботі

Дата: 05.01.2023 13:23

Мобінг на роботі

11 грудня 2022 року набув чинності Закон України за 2759-9  щодо протидії порушенню прав у сфері праці.

Зазначеним Законом внесені зміни в законодавство щодо: нових підстав для звільнення, нових обов'язків роботодавця, нових прав працівника і т.д.

Так, Законом передбачено, що мобінг (цькування) на роботі  це систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску,що змушує працівника недооцінювати свою професійну придатність.

Формами психологічного та економічного тиску є:

• погрози, висміювання, наклепи, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру;

• незапрошення на зустрічі і наради, перешкоджання виконанню трудової функції, недопущення працівника на робоче місце;

• нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;

• нерівна оплата за працю;

• безпідставне позбавлення працівника премій, бонусів;

• нерівний розподіл навантаження і завдань між працівниками.

Як може захистити себе працівник від мобінгу?

1. Звернутися із скаргою до посадових осіб Територіальних органів Держпраці;

2. Звернутися до суду з позовними вимогами:

• про визнання факту вчинення мобінгу та їх усунення;

• відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок таких дій та/або бездіяльності;

• витрати на лікування;

• моральної шкоди внаслідок мобінгу.

Працівникам також надали право:

• звільнитись "за 1 день", якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

При цьому, працівнику виплачується вихідна допомога в розмірі тримісячного середнього заробітку (п. 1 ст. 44 КЗпП).

Нові підстави для звільнення:

• роботодавець може звільнити працівника в односторонньому порядку, якщо ним вчинено мобінг (цькування), що встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили (п. 12 ст. 40 КЗпП).

• роботодавець може звільнити керівника підприємства за вчинення мобінгу або за невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням (п. 1-2 ст. 41 КЗпП).

Роботодавець зобов'язаний запобігати мобінгу.

Роботодавцю слід подбати про внесення змін до колективного договору щодо заходів, спрямовані на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також заходи щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав, як визначено ст. 13 КЗпП.

Також роботодавець зобов’язаний:

— на підприємстві здійснювати заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (ст. 141 КЗпП),

— вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (ст.158 КЗпП).

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору «Тульчинське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; е-mail: tulchynske@legalaid.vn.ua

Головний юрист сектору

«Тульчинське бюро правової допомоги" ОЛЬГА ДЕРЕВЯГА

Правову допомогу також можна отримати за безкоштовним