Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»
Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Акція в Україні розпочинається 25 листопада в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.
Основними завданнями акції є:
- привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;
- активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;
- проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства;
- формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.
Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:
-
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.
-
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
-
2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства.
-
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
-
5 грудня – Міжнародний день волонтера.
-
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
-
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
-
10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Проблема насильства над дітьми свідчить про необхідність ретельного вивчення й розробки профілактичних заходів, спрямованих на її вирішення, оскільки діти є найбільш незахищеною, найуразливішою й майже повністю залежною від дорослих частиною суспільства. Без подолання цього згубного явища неможливо створити умови для повноцінного розвитку дитини, реалізації її особистості.
Найбільш поширеними в сімейних стосунках є психологічне насильство: грубість, приниження одне одного, а також фізичне насильство, зокрема побиття. Жорстоке поводження з дітьми є найбільш прихованою формою насильства, оскільки в Україні немає достовірної статистики про реальні його прояви. Проблема насильства над дітьми винесена з розряду приватної проблеми родини на державний рівень.
Права та інтереси дитини повинні бути пріоритетними у будь-яких відносинах та в роботі установ, які стосуються дитини.
Служба у справах дітей Шпиківської селищної ради систематично проводить з сім’ями заходи, які спрямовані на:
-
попередження розвитку чинників ризику виникнення насильства щодо дітей;
-
формування в суспільстві ненасильницького світогляду, культури толерантності та чуйності (у тому числі – ґендерної);
-
неприйняття насильницької моделі виховання дітей та насильницьких стосунків між людьми загалом.
За умови комплексного та компетентного підходу до попередження цього явища, своєчасного виявлення та подолання чинників, що призводять до насильства, реабілітації його жертв та корекційній роботі з агресорами можна мінімізувати прояви насильства у суспільстві загалом та щодо дітей зокрема.