Обережно, настає сезон кліщів!
Настає сезон підвищеної активності кліщів, що спричиняють небезпечну недугу – хворобу Лайма. Більшість випадків хвороб фіксують із травня по листопад, адже саме у цей період кліщі – найактивніші.
Як знизити ризик укусу кліщів?
Слід утримуватися від прогулянок лісом. Завжди триматися ближче до центру стежок та не заходити у траву обабіч.
Якщо плануєте гуляти там, де росте трава, подбайте про безпечний одяг. Необхідно одягати світлий одяг з довгими рукавами та штанами, щоб легше помітити кліщів.
Використовувати репеленти, що містять діючі речовини, ефективні проти кліщів.
Під час прогулянок на природі кожні дві години ретельно оглядати себе та своїх близьких на наявність кліщів.
Що таке хвороба Лайма?
Особлива небезпека полягає в тому, що третина інфікованих навіть не може пригадати епізод укусу кліща. Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (у середньому 7–14 днів). Хвороба ж може мати кілька стадій.
Рання локалізована стадія виникає через 1–30 днів (у середньому – через 7) після укусу кліща. Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, що значно ускладнює вчасні діагностику та лікування. Рання дисемінована стадія виникає через 3–10 тижнів після укусу кліща і є результатом гематогенного розповсюдження збудника.
Пізня або хронічна хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).
Важливо пам’ятати, що щеплення від Лайм-бореліозу не існує, і що від хворого до здорової людини збудник не передається.
Яка перша допомога при укусі кліща?
Необхідно якомога швидше видалити кліща. Для цього необхідно використовувати пінцет або спеціальний пристрій, захопивши кліща якомога ближче до шкіри та обережно витягуючи його без обертання.
Важливо промити місце укусу водою з милом та обробити антисептиком. Також потрібно стежити за станом здоров'я протягом наступних тижнів. У разі появи симптомів, таких як почервоніння, висип або підвищена температура, слід звернутися до лікаря. «Зловити» кліща можна не лише в лісі, а й на міських газонах, у парках чи навіть на власному подвір’ї. Попри поширений міф, вони не стрибають на людину з дерева, не женуться за нею – проте можуть залізти на тіло, коли людина відпочиватиме.